BETTINA BARTY BOTANICAL
Anti - Age Maske
15 ml

Özellikle hassas ve dikkat gerektiren ciltler için yaratýlmýþtýr. Krem maskenin düzenli kullanýmý, gözlerin etrafýndaki hassas deri alaný için bile çizgiler ve çatlaklarý azaltmaktadýr. Deriye pürüzsüz ve saðlýklý bir görüntü kazandýrmaktadýr.
  

BETTİNA BARTY
BODY LINE OLIVA


El ve Vücut Losyonu
400 ml

» Ürün Detayı

HERBAFLOR
ŞAMPUAN


Papatya Şampuanı
250 ml

» Ürün Detayı
Bizden haberdar olmak için mallistimize üye olunuz.
Soya Fasulyesi  (Lesitin)

Sağlıklı yaşama doğal bir hediyesidir. Lesitin, insan vücudundaki yaşayan her hücrenin ihtiyacı olan bir Fosfolipid' dir.

Besinlerin hücre içine giriş ve çıkışlarını ayarlayan hücre zarı yapısının büyük kısmı lesitin' den oluşur. Lesitin, beynin temel yapı taşlarından birisidir. Beynin kuru ağırlığının %30' unu, aynı zamanda sinir sisteminin %17' sini oluşturur. Kas dokusunda özellikle kalp kası dokusunda, endokrin salgı bezlerinde ve böbreklerde bulunan önemli bir yapı taşıdır. Diğer taraftan tüm karaciğer yağlarının %73' ünü kapsar. Lesitin, damarlarda birikmiş olan kolesterol plaketçiklerini küçük parçacıklara böler, böylece damar çeperindeki yığılmaları önler. Bu besin, damar sertliğine ve kardiyovasküler hastalıklara (kalp damar hastalıkları) karşı vücudu korur. Kanın vücutta daha rahat dolaşmasını sağlayarak plaketçiklerden ötürü oluşabilecek damar tıkanıklıkları riskini azaltır. Ayrıca beyin fonksiyonlarının sağlıklı ve doğru çalışmasına yardımcı olduğu gibi Thiamin' in (B1 vitamini) karaciğerde ve A vitamininin bağırsaklarda emilmesini sağlar.

Vücuttaki yağları eritme özelliği vardır. Vücuda giren yağların depolanmadan yok edilmesini sağlar. Bu nedenle kilo vermeye yardımcıdır.

Vücut enerjisine katkıda bulunmasının yanısıra Yaşlanma etkilerini azaltır.

Sivilce, ekzema, sedef gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kıymetli bir maddedir.

Ciltteki sarı-kahverengi görünüm veren yağ depolanmalarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.

İçeriğindeki fitoöstrojenler ile cildin elastikiyetini, nemini arttırır, kırışıklıkları ve pürüzlerin görünümünü yumuşatır.
Pro Vitamin B5

Pantotenik Asit olarak da adlandırılan B5 vitamini vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. İnsan vücudunda bulunan ve hayati önem taşıyan birçok maddenin oluşumunda etkilidir. B5 vitamininin eksikliğinde dermatitler ortaya çıkabilir. B5 vitamininin dexpanthenol formunu içeren kremler deri kuruluğuna iyi ve derinin onarımını sağlar. Ciltteki büyümüş gözenekler yüksek dozda (günde 2000 mg ve üstü) alınan B5 vitamini ile azalabilir. B5 vitaminini, deri lipitlerinin üretiminde rol oynayarak derinin yumuşak ver gergin olmasını sağlar. B5 vitamini, cilt kırışıklıklarının önlenmesinde yardımcı olur. B5 vitamini, birçok akne sorunununun giderilmesinde yardımcı olur. B5 vitamini, ameliyat sonrası yaralar dahil yaraların iyileşmesini hızlandırır. Ayrıca yanıkların da iyileşmesine iyi gelir. B5 vitamininin pantethine formu derinini Stratum Corneum tabakasının hidrasyonunu geliştirerek onu stabilize eder ve esnek bir koruyucu tabaka olmasını sağlar.
E Vitamini

E Vitamini, doğanın kahramanlarından cilt onarıcılarından biridir. Gündüzleri cildinizi çevre koşullarına karşı güvenceye alırken geceleri de daha önce meydana gelmiş yıpranmaları onarmaya çalışır.

E Vitamini cildi radyasyon, hava kirliliği, ağır metaller gibi çevreden gelen zararlı etkenlere karşı korur. ve aktif hücre yenilenmesini artırır. Sağlıklı cilt hücreleri ise güzel, düzgün ve ince gözenekli bir cildin temelini oluşturur. Cilt hücrelerinin nem oranı düşürüp, başka deyişle cildimiz yeterli nemi depolama gücü azaldığı takdirde, nem daha kalın üst tabakalardan sürekli buharlaştırır. Bunun sonucunda cilt yağlanır, gevşer ve istenmeyen kırışıklıklar ortaya çıkar. Kısacası, vücudumuzun bu hassas kılıfı, nem kaybı sonucu esnekliğini kaybeder. Bu durum ilk olarak genellikle güneş ve hava ile temas eden hassas olan boyun, yüz ve ellerde tespit edilir. Araştırmalara göre cilt içten ve dıştan düzenli olarak E vitamini ile beslendiğinde, cildin dış tabakasında buharlaşma yolu ile nem kayıpları daha düşük bir seviyeye indirilebilir. E vitamini sayesinden gerekli su miktarını bünyesinde barındırarak düzgün, esnek ve daha az kırışık olur. Bir başka deyişle, E vitaminin nemlendirisi etkisi vardır.

Güneş vücudun sürdürebilmesi için vazgeçilmez kaynaklardan biridir. Aşırı derecede güneşte kalındığı zaman UVA ve UVB ışınları cildi kurutur. Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı ciltte tahribatlar oluşturarak, yaşlanmasını hızlandırır ve en önemlisi cilt kanserine sebep olabilir. Gerekli koruyucular kullanılmadığı takdirde ciltte ödemler ve yanıklar oluşabilir. E vitamini burada da mucizeler yaratarak, güneş ışınlarından cildi koruyarak sağlıklı ve güzel bronzlaşmayı sağlar.
Tereyağ Ağacı  (Persea gratissima - Avakado)

Alm. Butterbaum (m), Fr. Arbre (m) à beurre, İng. Indian butter tree. Familyası:

Defnegiller (Lauraceae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Akdeniz bölgesinde yetiştirilir.

10 m kadar yükseklikte kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar. Esas vatanı Amerika'dır.

Bitkinin yaprakları derimsi, saplı, sivri uçlu, oval şekilli ve parlak koyu yeşil renklidir.

Çiçekler küçük beyazımsı renkli ve salkım durumunda toplanmışlardır.

Meyveleri armut şeklinde üzeri yeşilimsi veya morumsu renkli, etli kısmı beyaz veya yeşilimsidir. Avokado ağacı adıyla da bilinir.

Tereyağı ağacı meyvesinde sâbit yağlar ve vitaminler (A, D, E H, K, PP) bulunur. Kuru ciltler için idealdir. ayrıca lesitin, histidin, fitosterol, klorofil ve protein bulunduğundan, estetik açıdan çok yararlıdır. Cildin derinliklerine kolayca nüfuz ederek korur ve besler.

Avokadonun ciltte alerji yaptığı kaydedilmemiştir. Kuru ciltlere özellikle önerilen bu meyvenin yağ asitleri cildi güneşin morötesi ışınlarından korur. Gerek yağı, gerekse suyu birçok kremlerde, losyonlarda, güneş yağlarında yer alır.

Doğal Avokado Yağı Cildi yumuşatır ve nemlendirir. Kas gevşetici özelliği vardır. Ayrıca selülit tedavisinde kullanılmaktadır.

AVOKADO: Özellikle yorgun ve kuru ciltler için, güneşlenmenin ardından uygulanacak ideal bir maske!
Jojoba  (Buxus Chinensis)

Anavatanı, ABD'nin Arizona ve Kaliforniya Eyaletleri İle Meksika'nın "Sonara" Çölü'dür.İlk Olarak 1789 Yılında İtalyan Rahip Clavijero Tarafından Tanımlanmıştır.

Doğa bilimcileri ve tarihçiler bu bölgelerdeki yaşayan yerli halk tarafından çok eskiden beri bilinen JOJOBA bitkisinin tohumlarından çıkarılan yağın yemeklik olarak ve çeşit1i hasta1ıkların (kanser, bôbrek bozuk1ukları, saç dökülmesi yaraların iyileştirilmesi ve cildin güneş ve rüzgarın etkisinden korunması tedavisinde) kullanıldığı ve yine bu tohumlardan kavrularak kahve benzeri bir içecek ve öğütülerek unundan ekmek yapıldığını bildirmişlerdir.

1933 yılında, tohumundaki mum tabiatındaki yağın, diğer bitkilerdeki yağlardan farklı olduğu ve "kaşalot' adlı balinanın yağına denk olduğu keşfedilmiştir.

2 nci dünya savaşı ile birlikte önemi artmıştır. Ancak çalışmalar, 1972'de ilan edilen "deniz memelilerini koruma" anlaşmasının, balinaların avlanmasını kısıtlaması ile yoğunlaşmıştır.

Jojoba Yağı - Yanık, sivilceli ve yıpranmış ciltlerde kullanılır. - Ayrıca saçların uzamasını ve güçlenmesin de etkilidir. Aynı zamanda kepeklenmeyi de önler. - Selülit tedavisinde ve iltihaplı egzamalarda da faydalıdır. - Sadece haricen kullanılır. - Jojoba a vitamini yönünden zengindir. Her cilt tipine uygulanabilir.
Mısır  (Zea Mays)

Buğdaygiller familyasından; 180 - 200 cm boyunda, dik ve yüksek gövdeli, geniş şerit yapraklı, bir yıllık bir bitkidir.

Kökü kalın ve saçaklıdır. Yaprakları şerit gibi, uzun, paralel damarlı, sert ve sivri uçlu, sapsız, kenarları, dalgalıdır.

İki çeşit çiçeği vardır. Erkek çiçekler gövdenin ucunda salkım başak şeklinde, dişi çiçekler ise yaprakların koltuğunda koçan halindedir. Dişi çiçeklerin stilusları uzundur ve kınlarının tepesinden dışarı doğru sarkarlar. Bunlar mısırpüskülü denilen kısmı meydana getirirler. Meyvesi, koçanı üzerinde sıkışık şekilde dizilidir. Rengi açık veya koyu sarı; esmer veya kırmızımtırak renklidir.

MISIRIN FAYDALARI
-Mısır taneleri doymamış yağ asitleri, nişasta ve A vitamini açısından zengindir.
-Sağlık sektöründe ise mısır nişastası, ilaç yapımı ve C vitamini üretiminde kullanılır.
-Cildi güzelleştirir ve sıkılaştırır.
-Ayırca mısır püskülüde çok faydalıdır idrar söktürücü,ve zayıflamayı kolaylaştırıcıdır
-Kaşıntıyı azaltır.
-Ayrıca çok iyi bir enerji kaynağı olan mısır vücuda enerji verir.

MISIRÖZÜ YAĞI:
Çok hassas ve kozmetik ürünlerini kabul etmeyen ciltler içindir.
C Vitamini  (Askorbik Asit)

C vitamini (askorbik asit) günümüzde en çok bilinen ve kullanılan vitaminlerin başında gelir. Suda çözülen bir vitamindir; ısı, hava, su ve alkalilere karşı hassas ve dayanıksız olan bu vitamin, ilk kez 1928 yılında Dr.Szent Gyorgi tarafından ayrıştırılmıştır.

İnsan ve gelişmiş bütün canlıların hücrelerinde C vitamini bulunur ve hücrenin çalışması için görev yapar. İnsan vücudu kendiliğinden C vitamini üretemez, bu nedenle dışarıdan yapılmış olarak almak zorundadır.

C vitamini görevlerinin çoğunu güçlü bir antioksidan olarak yerine getirir. Serbest radikaller, kanser ve kalp hastalığını içeren pek çok ciddi rahatsızlığın temeli olduğu düşünülen tahrip edici ve son derece reaktif moleküllerdir. C vitamininin canlılardaki önemli rolü, çok etkili bir serbest radikal nötralizörü olması özelliğinden kaynaklanır.

C vitamini cildin kollajen üretimini harekete geçiriyor, böylelikle cilt yüzeyindeki yaralar da çabuk iyileşebiliyor. Cildin bağ dokusunda taze kollajen üretimi de cildin daha genç bir görünüm kazanmasına neden oluyor.

Bu durumda erken yaşlanma belirtilerinin de durması hatta sınırlandırılması gerekiyor. Ayrıca C vitamini kesin etkili bir serbest radikal avcısı. Cildi fazla güneş, sigara dumanı ya da olumsuz dış etkenlerden oluşan oksijen radikallerinin saldırıla*rından koruyor. C vitaminini en iyi şekilde almanın bir yolu da vitamin kremlerinin yanı sıra cildi vitamin zengini sebze ve meyvelerle desteklemekten geçiyor.
A Vitamini

A vitamini yağda eriyen vitaminlerdendir. Karaciğerde depolanan bu vitamin ısıya ve pişirmeye dayanıklıdır. Vitamin A miktarı "Retinol Equivalent" ile ölçülür.

Yaşlılıkta etkinliği çok artan kolajenaz enziminin indirgeyici etkisini önlediği saptanmıştır.

A vitamini eksikliğinde gözde ve deride keratoz , kseroftalmi (göz akı ve kormeanın parlaklığını kaybederek kuruması), foliküler hiperkeratoz (bir deri hastalığı) ve gece körlüğü görülür.

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, enfeksiyonlara elverişli hale gelme, akne (sivilce) oluşumunda artış, yorgunluk, diş, dişeti ve kemiklerde deformiteler A vitamini eksikliğinin yol açabileceği diğer şeylerdir.

Kozmetik bilimciler rafine bir çalışmanın sonunda A vitaminli kremleri daha etkili hale getirmeyi başardılar. Etkileri için ise çeşitli çalışmalar devam ediyor. A vitamini yorgun cilt hücrelerini harekete geçiriyor ve yeniden düzenli olarak dağılmalarını sağlıyor.

Böylelikle alttan genç hücreler çoğalıyor ve cildin üst tabakasının bağışıklığını yeniden artırıyor, ten pürüzsüz bir görünüm alıyor, genişlemiş kılcal damarlar durduruluyor ve pigment lekelerinin renklerinin açılması sağlanıyor.

A vitaminli kremler sadece olgun ve kuru ciltler için değil aynı zamanda karma ve yağlı ciltlerde de etkili oluyor. Tıkalı gözenekleri açıyor ve cilt yüzeyini güzelleştiriyor. A vitamini etkisi cildin derin tabakalarına dek inebildiği için etkisini kısa süreli kullanımın sonunda görmek mümkün olabiliyor.
Yer Fıstığı  (Arachis Hypogaea)

Alm. Erdnuss (f), Fr. Arachide; cacahouete (f), İng. Peanut, earth nut, ground nut. Familyası: Baklagiller (Leqüminosae). Türkiye'de yetiştiği yerler: Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesinde yetiştirilir.

Yazın sarı renkli çiçekler açan, 20-40 cm boyunda bir yıllık otsu bir bitki. Vatanı Brezilya'dır. Tropik ve Subtropik bölgelerde yetiştirilir. Bitkinin gövdesi tüylü, yaygın ve dallanmıştır. Yapraklar saplı ve yaprakçıklar eliptik şekilli ve koyu yeşil renkli ve tüylüdür. Çiçekler yaprakların koltuğunda 2-3'ü bir arada bulunur. Çiçekler solduktan sonra dişi organı olan ovaryum toprak altına girerek orada olgunlaşır. Böylece meyve toprak altında olgunlaşan sarımsı renkli üzeri ağımsı damarlı, bir ile üç boğumlu ve her boğumda bir tohum taşıyan açılmayan fındıksı bir meyvedir.

Kullanıldığı yerler: Yerfıstığı tohumları çok miktarda yağ (% 48 kadar) taşırlar. Ayrıca % 25 kadar protein ihtivâ ederler. Tohumları gıdâ ve çerez olarak kullanılır. Tohumlarının soğukta sıkılmasıyla elde edilen yağ yumuşatıcı ve merhem olarak kullanılır. Sıcakta sıkılan yağ ise sanâyide sabunculukta kullanılır

Kuruyemişler, sağlık açısından faydalı besinlerdir. Bu kuruyemişlerin içinde yer fıstığının yeri de önemide ayrıdır. Günlük olarak tüketilecek 50 gr fıstık, sizleri çok daha sağlıklı ve dinç tutacaktır.

Yer fıstığının faydalarına, kısaca göz atacak olursak ;

YER FISTIĞININ FAYDALARI :
- Tohumlarının soğukta sıkılmasıyla elde edilen yağ yumuşatıcı ve merhem olarak kullanılır.
- İçerisindeki proteinler, adeta doping etkisi yapar.
- Bir çok hastalığın tedavisinde ve önlenmesinde yardımcıdır.
- İçeriğinde E vitamini , B grubu vitaminler ile fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum mineralleri bulunur.
- İçeriğinde bulunan, zengin sodyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, albümin, B-1, B-2, B-8 ve E vitaminleri ile mide yanması, ekşimesi ve gastriti önler.
B6 Vitamini  (Pyridoxine)

Pyridoxine olarak ta adlandırılan B6 vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir. Diyetle veya ek vitamin olarak mutlaka alınmalıdır.

Vücutta diğer birçok vitaminden daha fazla hayati fonksiyonları destekleyici rol oynar. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında yer alır. Hormonlar, kırmızı kan hücreleri, sinir hücreleri, enzimler ve prostoglan-dinlerin oluşumunda rol oynarlar. Ayrıca B6 vitamini iştahımızı, ağrıya karşı duyarlılığımızı, uyku düzenimizi, ruh durumumuzu etkileyen serotonin adlı maddenin yapımında da etkili olmaktadır.B6 vitamini eksikliğinde ani uykusuzluk ve santral sinir sisteminin çalışmasında bozukluklar oluşmaktadır.

B6 vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, kolesterol birikimine engel olarak kalbi korur, böbrek taşı oluşumunu engeller. karpal tunel sendromu, adet öncesi gerginlik sendromu, artritler, alerjiler, geceleri oluşan bacak kramplarının tedavisinde de kullanılır.

Vitamin B6 eksikliği belirtileri:
Depresyon, kusma, anemi (kansızlık), böbrek taşları, dermatitler, uyuşukluk, bağışıklık sisteminin zayıflamasına bağlı olarak sık hastalanma gibi belirtileri olabilir.

Azlığı durumda göz ve kulak çerçevesinde deri değişiklikleri, ağız içi ve dudaklarda yaralar görülür. Ancak azlığına çok ender rastlanır.

Başlıca Vitamin B6 kaynakları arasında muz, avakado, tavuk eti, patates, ıspanak, bezelye, bira mayası, havuç, yumurta, balık ve bütün hububatlar gelmektedir.